Geriausi stalo žaidimai 2020
Praėjusiais metais pristačiau savo pirmą stalo žaidimų topą ir jis sulaukė didelio populiarumo (skaitomiausias metų įrašas), todėl be jokios abejonės pristatau savo šių metų topą.
Labai svarbu suprasti, kad mano topas sudarytas labai subjektyviai: iš žaidimų, kuriuos aš žaidžiau, o ne žaidimų, kurie buvo išleisti 2020 metais. Sudaryti top iš žaidimų, kurie buvo išleisti 2020 būtų šiek tiek problematiška, nes kai kurių 2019 metais išleistų žaidimų neįmanoma įsigyti Lietuvoje, galbūt bus įmanoma 2021… Topui ne abejotinai padarė įtaką karantino laikotarpis, nes negalėjau žaisti tiek daug kiek norėjau.
Prieš pradedant top, norėčiau paminėti dar keletą dalykų. Metų pradžioje parašiau gidą, kaip nusipirkti stalo žaidimą. Taip pat parengiau du įrašus pagal žaidėjų skaičių: dviem ir šešiems žaidėjams.
Žaidimai, kuriuos atidaviau. Room 25 - praėjusiais metais šis žaidimas net nepateko į mano top10. Realiai, didžiausia žaidimo problema, mano nuomone, kad jis nesukelia emocijų. Laimėjai, nu ir kas? Pralaimėjai, nu ir kas?
Bang! – Vakarėlių žaidimas, kurio nereiktų priimti rimtai. Visiškai netinkamas keturiems (nors ant dėžutės sakoma kitaip), kuo daugiau žaidėjų tuo įdomiau žaisti. Rekomenduočiau bandyti bent jau su šešiais.
Takenoko – labai, tikrai labai gražus žaidimas, bet man jis turi tą pačią problemą kaip Room 25 – nesukelia emocijų.
Qin – iš principo man šis žaidimas patiko, bet jam trūko wow faktoriaus, aš negalėjau įsivaizduoti, kad jį dažnai žaisiu.
Traders of Osaka – estetiškai gražus žaidimas, įdomi idėja su trimis skirtingomis tų pačių kortų naudojimo reikšmėmis/galimybėmis, bet galiausiai laimi ar nelaimi lemia tik akla sėkmė ir nuo tavęs žaidimas visai nepriklauso.
Sherlock Holmes Consulting Detective: The Baker Street Irregulars – jau pirkdamas šį žaidimą žinojau, kad atiduosiu nepriklausomai nuo to patiks jis man ar ne, nes žaidimas žaidžiamas tik vieną kartą. Kai sakau tik vieną kartą, neapsigaukite, prie šito žaidimo aš praleidau 25 valandas.
Žaidimai, kuriuos žaidžiau. Viticulture – žaidimas apie vyno darymą iš Stonemaier games. Kai žaidžiau pirmą kartą, laimėjo žaidėjas, kuris net nedarė vyno. Tokia patirtis paliko kartų skonį burnoje.
7 Dragons – tai yra trumpas kortų žaidimas, kuriame reikia surinkti 7 vienos spalvos drakono kortas, žaidime yra truputi dedukcijos ir truputi sėkmės. Rekomenduočiau atkreipti dėmesį lengvesnių žaidimų mėgėjus. Nežinau ar įmanoma jį įsigyti, bet jeigu rasite, griebkite.
Dead of winter – mano nuomone, tai neoficialus Walking dead žaidimas. Sakyčiau panašus šiek tiek į Pandemic, bet su pridėtu išdaviku. Pirmo žaidimo metu aš gavau išdaviko kortą. Tiesa pasakius, nelabai supratau kaip žaisti ir būdamas išdaviku nelabai norėjau išsiduoti, bet kažkaip sugebėjau laimėti žaidimą. Pirmo žaidimo emocijos labai geros.
Antrą kartą kortos sukrito žaisti be išdaviko, tačiau šis žaidimas buvo su dviem naujokais. Kai kurie ėjimai atrodo tęsėsi amžinai, naujokai ne visada suprato ką daryti. Nors žaidimą taip pat pavyko laimėti, tačiau emociškai buvo nuobodu ir neįtraukė.
Didžiausias žaidimo trūkumas yra žaidimo surinkimas ir sudėjimas atgal į dėžę, visas procesas turbūt užtrunka tiek pat kiek žaidimas, todėl, jeigu išsitraukiate, geriausia žaisti bent tris partijas.
Asmeniškai aš nemanau, kad norėsiu žaisti trečią partiją.
Terraforming Mars – tai yra legendinis žaidimas savo komponentų kokybe, blogąją prasme. Žaidimas turi centrinę lentą bei žaidėjų asmenines lentas. Didžioji dalis žaidimo vyksta su kortomis, kurias gaunate kiekvieno raundo pradžioje. Daugelis kortų kaip nors įtakoja asmeninę žaidėjo lentą, dalis pagrindinę žaidimo lentą. Yra ir „blogų“ kortų, kurios leidžia paimti resursų iš kitų žaidėjų.
Įdomus momentas, kad tiek pinigus, tiek kitus resursus šiame žaidime skaičiuojate naudodami trijų spalvų bei dydžių kubus. Iš pradžių tai yra labai sunku, bet eigoje pradedi priprasti. Vis tiek šita vieta galėjo būti realizuota geriau.
Žaidimas yra sunkus, ta prasme, kad reikia daug strateguoti, tačiau jūsų strategija priklauso nuo kortų kurias gaunate arba, kitaip sakant, nuo sėkmės.
Aš visą žaidimą sėdėjau įlindęs į savo kortas ir nemačiau ką darė kiti žaidėjai. Beveik visą žaidimą buvau reitingo pabaigoje ir nelabai supratau iš kur kiti žaidėjai gauna taškų (geros kortos), tačiau žaidimo gale atėjus galutiniam taškų skaičiavimui aš netikėjai įsiveržiau į priekį ir nugalėjau žaidime.
Jausmai apie žaidimą yra dviprasmiški ir nežinau rekomenduoti ar ne…
Century: New word – tai yra trečiasis Century trilogijos žaidimas, šiuo atveju Spice ciklo. Turiu pripažinti, jog jis atrodo pigus. Žmogeliukai, su kuriais žaidžiama yra juokingai maži, juos pamesti ypatingai lengva. Žaidimo lentos atspausdintos ant pigaus spalvoto popieriaus. Pati žaidimo idėja yra tokia pati kaip originalaus/pirmojo Century: Spice road, tiesiog šis žaidimas yra įdarbinimo vietoj kortų kolekcionavimo ir taškai skaičiuojasi sudėtingiau. Jeigu originalus žaidimas neegzistuotų, tuomet šis žaidimas man labai patiktų, tačiau dabar tai atrodo kaip kopija, kuri pridėjo sudėtingesnes taisykles, tačiau nedavė papildomo džiaugsmo. Tai yra geras žaidimas ir aš jį žaisiu, kiekvieną kartą, kai man pasiūlys, tačiau aš nematau reikalo jo turėti savo kolekcijoje.
Žaisdamas šį žaidimą pradedu vertinti Golem edition, skirtumas kaip tarp rusiško ir vokiško automobilio.
Top
Prieš žvelgiant į topą, keletas komentarų. Pirmiausiai einantis skaičius nurodo vietą tope. Skliautuose {vieta praėjusių metų tope}, jeigu žaidimas į jį pateko. Šiais metais labai daug naujų žaidimų. Skliautuose (mano rekomenduojamas žaidėjų skaičius, tikėtinas vienos partijos žaidimo laikas), mano rekomenduojami skaičiai yra iš mano patirties, todėl jie gali skirtis nuo oficialių skaičių.
Prieš pradedant top, taip pat norėčiau paminėti, jog iš praėjusių metų nepateko Pandemic, mes taip pat šiemet neturime komandinio žaidimo kategorijos tope. Aš šiais metais nežaidžiau nei karto ne tik Pandemic, taip pat nežaidžiau ir Acquire. Tope nėra Takenoko, kurį paminėjau anksčiau, kad atidaviau.
20. Power grid {3} (2-6, 150min.) – Kuo daugiau žaidžiau, tuo labiau priėjau išvados, kad šis žaidimas neatleidžia klaidų t. y. jeigu žaidimo pradžioje padarei klaidą, tikimybė, kad laimėsi yra lygi nuliui. Tai yra priežastis, kodėl šis žaidimas stipriai krito mano reitinge, kita vertus, šiais metais atsirado daugybė puikių, lengvesnių ir greitesnių žaidimų.
19. Santorini {5} (2, 20min.) - šis žaidimas tikrai įdomus, tačiau didžiausias jo trūkumas – žaidimo elementai, jis nėra patogus transportuoti ar supakuoti, kas atbaido nuo dažno padėjimo ant stalo.
18. Gražiausias žaidimas. Parks (4, 60min.) - šis žaidimas atrodo nerealiai, bet tai tuo pačiu yra ir didžiausias žaidimo trūkumas. Į jį norisi labiau žiūrėti nei žaisti.
17. Quoridor {6} (2, 15min.) - tai man yra geriausias kelioninis žaidimas dviem žaidėjams: jis neužima daug vietos, tačiau jame yra daug strategijos, todėl kiekviena partija gali būti naujas iššūkis.
16. Puerto Rico {2} (3-5, 120min.) – šį žaidimą turbūt buvau ištraukęs tik vieną kartą. Tai nereiškia, kad žaidimas yra blogas, tiesa pasakius, tai turbūt pats sudėtingiausias žaidimas šitame tope.
15. Kashgar: Merchants of the Silk Road (2-4, 60min.) - šis žaidimas turi mechaniką, kuri nebuvo pakartota jokiame kitame žaidime. Vis dėl to, žaidime, mano nuomone, yra spragų, kurios neleidžia jam pakilti tope aukščiau.
14. Condottiere (4-6, 45min) – tai unikalus savo mechanika, blefavimo žaidimas. Vienas iš paprastesnių ir pirmasis sąraše skirtų šešiems žaidėjams. Į topą pateko paskutinę minutę, todėl sunku pasakyti, kaip bus kitais metais.
13. Ticket to Ride: Europe {4} (4, 60min.) – tai yra mano antras žaidimas pagal žaidimų skaičių, man jis pabodo. Tai nereiškia, kad jis blogas ir aš jį vis dar stipriai rekomenduoju visiems pradedantiesiems žaidėjams, bet man pačiam norisi, kažko naujo. Priežastis, kodėl jis yra tope – nusipirkau papildomų žemėlapių.
12. Geriausias žaidimas pradedantiesiems. Carcassonne (2-5, 45min) – Šis žaidimas labiausiai tinkamas pradedantiesiems, nes yra lengvai prieinamas, kitaip sakant jį galima rasti beveik bet kurioje parduotuvėje. Jis taip pat yra vienas iš paprasčiausių šitame sąraše ir puikiai žaidžiasi nepriklausomai nuo žaidėjų skaičiaus. Žaidimas turi milijoną praplėtimų/papildymų, tačiau kažkodėl man niekada nekilo noras nei vieno iš jų pirkti. Žaidimas yra geras toks koks yra.
11. Cacao (3-4, 45min) – Šis žaidimas turi įdomią mechaniką – darbininkai yra nupiešti ant kortelių. Pagal idėją jis panašus į Carcassonne, taigi, jeigu patiko Carcassone, pabandykite šitą.
10. Bali (3-4, 45min) – net nežinau kaip pristatyti šitą žaidimą. Jis turi įdomią mechaniką, kurią sunku perprasti, bet kai supranti, žaidimas yra gan paprastas.
9. Paperback (2-5, 60min) – žodžių žaidimas lavinantis jūsų anglų kalbos žodyną. Problema, kad nėra daug lietuvių, su kuriais galėčiau žaisti šitą žaidimą.
8. Ticket to Ride: London (2-4, 20min) – aš niekada negalvojau, kad Ticket to ride gali būti sužaistas per 20 minučių ir būti smagus žaidimas. Bet aš esu didelis šito žaidimo ir būtent šitos versijos fanas.
7. Century: Golem edition (3-5, 45min) – Jeigu manote, kad Wingspan (kuris bus žemiau) yra jums sudėtingas ir reikia paprastesnio žaidimo, pabandykite šį. Tai gana paprastas žaidimas, kurį galima pasiūlyti visiems.
6. Evolution {1} (4-6, 60m) – Nors man šitas žaidimas labai patinka, tačiau norint laimėti, reikia skriausti kitus žaidėjus ir tai nėra priimtina visiems. Tai yra viena iš kritimo tope priežasčių, antra priežastis atsirado daugiau žaidimų skirtų dideliam žaidėjų skaičiui.
5. Wingspan (3-5, 120min) – šį žaidimą nusipirkau dėl gražių paukščių. Jis nepateko į mano praėjusių metų top, tačiau kuo daugiau žaidžiu šį žaidimą, tuo jis man labiau patinka. Labiausiai kabinanti žaidimo dalis yra ta, kad gale tarp pirmos ir antros vietos dažnai būna vos dviejų taškų skirtumas, tuomet galvoji: tau pasisekė, žaidžiam dar kartą ir šį kartą laimėsiu aš. Aš taip pat nusipirkau šitam žaidimui papildymą.
4. Point Salad (2-6, 120min) – šis žaidimas netikėtai šovė į topą, kaip tinkamas žaisti bet kokiam skaičiui žaidėjų. Greitas, labai paprastas, bet vis tiek galima žaisti daugybę kartų.
3. Geriausias trumpas žaidimas. Love letter {7} (3-4, 15min) – dėl žaidimo paprastumo ir greitumo, tai yra vienas iš mano (ir mano draugų) daugiausiai žaidžiamų žaidimų. Jį galima atsinešti bet kur išsitraukti, paaiškinti taisykles, ir žmonės norės žaisti dar vieną ir dar vieną partiją.
2. Geriausias žaidimas dviem žaidėjams. Onitama (2, 5-20min) – tik dviem žaidėjams skirtas žaidimas, sakyčiau paprastesni šachmatai. Ėjimo kortelių deriniai kiekvieną partiją paverčia unikalia patirtimi. Tiesa, aš nusipirkau papildymą šitam žaidimui.
1. Geriausias metų žaidimas. Ethnos (4-6, 60min) – Nuo pirmo žaidimo jis užkariavo mano širdį. Tai vienas iš paprasčiausių žaidimų šitame sąraše. Tinkamas didesniam žaidėjų skaičiui. Komponentų kokybė ir išvaizda galėtų būti geresnė, bet šį žaidimą aš sutiksiu žaisti bet kada.
Augant žaidimų skaičiui šis topas yra du kart didesnis nei praėjusių metų, tikiuosi jis jums padės formuoti savo stalo žaidimų kolekciją.