Geriausi stalo žaidimai 2021

Žaidimų dizaineriai yra visai kaip rašytojai. Jų pavardes rasite ant viršelio (knygos, dėžutės). Jie dažniausiai turi daugiau nei vieną kūrinį. Jeigu radote tą, kuris jums patinka, pabandykite ir kitus jo kūrinius, turėtų patikti. Tai pasakius aš turiu prisipažinti, kad neturiu savo mėgstamo dizainerio.

Praėjusiais metais naiviai tikėjausi, kad šitie metai bus geresni. Realybė parodė, kad metai nebuvo tokie geri kaip tikėjausi, net gi sakyčiau blogesni nei praėję. Taigi, šiandien pakalbėsime apie antrą iš eilės karantinį/pandeminį topą. Tikėkimės paskutinį pandeminį topą.

Prieš pereinant prie pačios įdomios dalies, keletas kitų smulkmenų. Praėjusių metų viduryje pradėjau sekti savo žaidžiamus žaidimus. Pateikti statistiką už pusę metų atrodė neteisinga, tačiau dabar, kai turiu visų metų statistiką, leiskite pasidalinti keliomis įžvalgomis.

Nuo to momento, kai pradėjau sekti statistiką, žaidžiau 53 skirtingus žaidimus. Iki statistikos sekimo pradžios žaidžiau dar apie dešimt žaidimų. 23 žaidimus žaidžiau pirmą kartą šiais metais. Šita statistika nėra visiškai teisinga, nes į ją patenka Ticket to ride: Europe.

Šiais metais žaidžiau 37 skirtingus žaidimus.

Mano stalo žaidimų norų sąrašas (ang. wishlist) yra beveik tokio paties dydžio kaip mano kolekcija, bet daugelis žaidimų norų sąraše yra senesni, todėl nežinau ar juos kada nors bus įmanoma įsigyti.

Daugiausiai žaidimų turiu išleistų 2019 ir 2018 metais, net po 6. Praėjusiais metais išleistų žaidimų turiu – 5, o šiais – 2. Seniausias žaidimas mano kolekcijoje yra sukurtas 1994 metais “6-ima” dar neaprašytas svetainėje, nes neturėjau progos jo pažaisti.

Didžiausias kiekis žaidimų patenka į 2.00 – 2.49 sudėtingumo rėžį t. y. nesudėtingi žaidimai, tokių žaidimų mano kolekcijoje yra net 19. Tai yra tik atsitiktinis sutapimas, bet net 19 žaidimų mano kolekcijoje yra iš „kortų žaidimai“ kategorijos, 13 – ekonominiai.

Norėčiau priminti, kad 2020 metų pradžioje parašiau gidą, kaip nusipirkti stalo žaidimą.

Žaidimai, kuriuos atidaviau

Parks – tai gražiausias praėjusių metų žaidimas. Tai žaidimas, kurį sunku aplenkti grožiu. Nors jis labai gražus, tačiau mechaniškai man jis pasirodė neišdirbtas, be reikalo sudėtingas, painus. Praėjusių metų tope jis užėmė 18 vietą. Jeigu man pasiūlytų, aš sutikčiau žaisti šitą žaidimą negalvodamas, bet nemanau, jog jis turėtų būti mano kolekcijoje.

Claim 2 – yra labai daug gerų žaidimų dviem, šis per daug paprastas, kad būtų geras.

Pandemic – nei praėjusiais, nei šiais metais nežaidžiau šito žaidimo, tai buvo pats laikas atiduoti. Kai aš nusipirkau aš tikrai žavėjausi šituo žaidimu, bet, kai laimėjau žavesys, dingo. Galbūt aš klystu, bet man pasirodė, kad yra tik vienas būdas laimėti šitą žaidimą ir net tuo atveju laimėsite ar ne priklauso nuo sėkmės. Šioje serijoje yra daug žaidimų ir aš nesuprantu kodėl žmonės jais žavisi.

Hive Pocket – aš nežinau, kodėl daugybė žmonių giria šitą žaidimą, kaip vieną iš geriausių žaidimų dviem. Privalumas, kurį šis žaidimas turi prieš kitus: jis ateina paruoštas kelionei.

Castle Panic – tai yra antras komandinis žaidimas (po Pandemic), kurį žaidžiau. Nesu tikras ar komandiniai žaidimai tikrai yra man. Pagrindinis trūkumas lyginant su Pandemic yra tai, kad negalima reguliuoti žaidimo sudėtingumo. Sudėtingumas priklauso nuo sėkmės, viena partija gali būti labai sudėtinga, kita lengva.

Villagers – šis žaidimas turi daug labai įdomių idėjų, kurias tikiuosi pamatyti kituose žaidimuose.

Herbaceous – šis žaidimas praėjusių metų tope liko 21 vietoje. Labai smagus, trumpas žaidimas, kurio niekada neatsisakysiu žaisti, bet šitoje kategorijoje yra daug žaidimų ir, mano nuomone, kolekcijai 2-3 trumpų žaidimų yra daugiau nei reikia. Aš mėgstu pirkti greitus/trumpus žaidimus, bet daugelis jų mano kolekcijoje greičiausiai neliks.

Ultra-Tiny Epic Galaxies – tai yra puikus žaidimas pradedantiesiems, konkrečiai šita versija yra labai tinkama kelionėms, nes yra ypatingai maža. Visais kitais atvejais rekomenduočiau įsigyti normalaus dydžio žaidimo versiją.

Flamme Rouge – tai žaidimas, kuris labai realistiškai atvaizduoja dviračių lenktynes. Teoriškai skamba kaip labai smagus žaidimas, bet kai pabandai žaisti, tai viską lemia tik sėkmė.

Žaidima, kuriuos žaidžiau

The Crew: The Quest for Planet Nine – šis žaidimas laimėjo Dice Tower geriausio 2020 stalo žaidimo apdovanojimą. Taigi, aš labai norėjau išbandyti šį žaidimą. Tai yra geras žaidimas, bet aš nemanau, kad jis yra toks geras, kad taptų geriausių metų žaidimu. Šį žaidimą rekomenduočiau žmonėms, kurie mėgsta paprastus kortų žaidimus. Aš jį rekomenduočiau žmonėms, kurie dažniausiai žaidžia keturiese. Aš jo visiškai nerekomenduočiau eurogeimeriams. Džiaugiuosi, kad gavau proga pažaisti šitą žaidimą, bet aš nenoriu turėti jo savo kolekcijoje.

Top

Noriu perspėti, kad mano topas sudarytas labai subjektyviai: iš žaidimų, kuriuos aš žaidžiau, o ne žaidimų, kurie buvo išleisti 2021 metais. Sudaryti top iš žaidimų, kurie buvo išleisti 2021 būtų šiek tiek problematiška, nes kai kurių 2020 metais išleistų žaidimų neįmanoma įsigyti Lietuvoje, galbūt bus įmanoma kitais metais…

Į topą negali patekti žaidimai: 1) nežaidžiau šiais metais; 2) žaidžiau šiais metais, bet atidaviau; 3) žaidžiau šiais metais, bet jie nėra aprašyti svetainėje.

Praėjusiais metais turėjau keletą skirtingų kategorijų kaip „geriausias žaidimas dviem“ ir panašiai, šiais metais aš nusprendžiau jas pakeisti į „rekomenduojamas“. Matote, geriausi žaidimai yra linkę likti mano kolekcijoje ir patekti į top, taip pat mažai tikėti, kad kiekvienais metais pasirodys po dar geresnį žaidimą. Rekomendacijos tikslas yra atkreipti į jūsų dėmesį, todėl jinai negali būti tokia pati kaip praėjusiais metais. Taip, rekomenduojamas žaidimas nebūtinai yra pats geriausias ar pats mėgstamiausias, bet jeigu jis pateko į top, jis yra pakankamai geras.

Prieš pradedant top, dar norėčiau paminėti, jog iš praėjusių metų nepateko: Ethnos, Evoliution, Century: Golem edition, Bali, Puerto Rico, Quoridor, Santorini. Tai yra žaidimai, kurie man patinka ir aš noriu juos žaisti, bet dėl aplinkybių nebuvo galimybės. Esu tikras, kad jei ne visi, tai bent jau pusė sugrįš į kitų metų topą. Taip pat nepateko jau mano aukščiau minėtas Parks, kurį atidaviau.

Prieš žvelgiant į topą, dar keletas komentarų. Pirmiausiai einantis skaičius nurodo vietą tope. Skliautuose {vieta praėjusių metų tope}, jeigu žaidimas į jį pateko. Skliautuose (mano rekomenduojamas žaidėjų skaičius, tikėtinas vienos partijos žaidimo laikas), mano rekomenduojami skaičiai yra iš mano patirties, todėl jie gali skirtis nuo oficialių skaičių.

20. Fine Sand (2-4, 60min.) - tai labai paprastas variklio kūrimo kategorijos žaidimas. Aš net gi sakyčiau atpalaiduojantis, labai tinkamas žaisti po sudėtingo žaidimo, nuo kurio jums ištino smegenys.

19. 1987 Channel Tunnel (2, 60min.) - šis žaidimas turi originalią temą ir originalią mechaniką. Tai yra sudėtingiausias žaidimas dviem mano kolekcijoje. Man patinka idėjos žaidime, bet norėtųsi, kad jis nebūtų toks ilgas.

18. Kashgar: Merchants of the Silk Road {15} (2-4, 60min.) - šis žaidimas turi mechaniką, kuri nebuvo pakartota jokiame kitame žaidime. Vis dėl to, žaidime, mano nuomone, yra spragų, kurios neleidžia jam pakilti tope aukščiau.

17. Thrive (2, 30min.) - tai žaidimas, kurio eigoje figūros evoliucionuoja ir tampa stipresnės. Šis žaidimas labiau primena šaškes nei šachmatus, bet jeigu nemėgstate tokio tipo žaidimų, tai jis ne jums.

16. Power grid {20} (3-6, 150min.) – nors žaidimas yra sudėtingas, tačiau manau, kad tai vienas iš geresnių žaidimų pradedantiesiems. Jis turi smagią aukciono mechaniką, bet jame reikia atlikti daug matematinių skaičiavimų. Tai yra klasika – žaidimas, kurį visuomet bus galima rasti parduotuvėse.

15. Rekomenduoju – labai sudėtingas žaidimas Prêt-à-Porter (2-4, 120+min.) - tai yra labiausiai tematiškas ir sudėtingiausias žaidimas mano kolekcijoje. Nemėgstate skaičiuoti? Apeikite šitą žaidimą iš toli, jis neatleidžia klaidų. Vis dėl to didžiausiu žaidimo trūkumu laikyčiau jo trukmę: valanda žaidėjui.

14. Wingspan {5} (3-5, 120min) – šį žaidimą nusipirkau dėl gražių paukščių. Jis patenka į mano mėgstamiausią žaidimo kategoriją – variklio kūrimas, bet jis yra sudėtingesnis nei kiti tos kategorijos žaidimai, taigi, neišeina žaisti taip dažnai kaip norėčiau. Aš taip pat nusipirkau papildymą šitam žaidimui.

13. Crypt (4, 30min) – labai paprastas sėkme paremtas žaidimas su kauliukais. Šiek tiek ilgesnis, nei aš norėčiau, bet labai lengva žaisti su žmonėmis, kurie stalo žaidimų niekada nežaidė.

12. Point salad {4} (2-6, 20min) – Greitas, labai paprastas ir puikiai tinkamas bet kokiam skaičiui žaidėjų.

11. Ticket to Ride: Europe {13} (4, 60min.) – tai žaidimas, kuris pradėjo mano kolekciją, jis yra labai paprastas ir prieinamas pradedantiesiems žaidėjams. Aš taip pat nusipirkau keletą papildomų žemėlapių.

10. Carcassonne {12} (2-5, 45min) – Šis žaidimas labiausiai tinkamas pradedantiesiems, nes yra lengvai prieinamas, kitaip sakant jį galima rasti beveik bet kurioje parduotuvėje. Jis taip pat yra vienas iš paprasčiausių šitame sąraše ir puikiai žaidžiasi nepriklausomai nuo žaidėjų skaičiaus. Žaidimas turi milijoną praplėtimų/papildymų, tačiau kažkodėl man niekada nekilo noras nei vieno iš jų pirkti. Žaidimas yra geras toks koks yra.

9. Love letter {3} (3-4, 15min) – tai vienas iš paprasčiausių žaidimų mano kolekcijoje, jį sudaro tik 16 kortų. Jį galima atsinešti bet kur išsitraukti, paaiškinti taisykles, ir žmonės norės žaisti dar vieną ir dar vieną partiją. Šį žaidimą labai greitai pradeda žaisti net ir tie, kurie niekada nėra žaidę stalo žaidimų.

8. Rekomenduoju – greitas žaidimas Ticket to Ride: London {8} (2-4, 20min) – aš niekada negalvojau, kad Ticket to ride gali būti sužaistas per 20 minučių ir būti smagus žaidimas. Aš esu didelis šito žaidimo ir būtent šitos versijos fanas.

7. Istanbul (2-5, 60min) – unikalus mechanikos prasme su labai nuobodžia tema – prekyba. Kadangi žemėlapis susideda iš atsitiktinai išmaišytų 16 kortelių, kiekviena partija yra vis kitokia, viena gali būti labai lengva, kita – labai sunki. Labai gerai žaidžiasi su įvairiu žaidėjų skaičiumi.

6. Paperback {9} (2-5, 60min) – žodžių žaidimas lavinantis jūsų anglų kalbos žodyną. Problema, kad nėra daug lietuvių, su kuriais galėčiau žaisti šitą žaidimą.

5. Space Base (2-3, 45min) – risk kauliukus tam, kad užkariautum kosmosą. Žaidimo principai yra labai paprasti, tačiau yra keletas smegenis laužiančių taisyklių dėl ko negaliu rekomenduoti šito žaidimo pradedantiesiems.

4. Cacao {11} (2-4, 45min) – Šis žaidimas turi įdomią mechaniką – darbininkai yra nupiešti ant kortelių. Pagal idėją jis panašus į Carcassonne, taigi, jeigu patiko Carcassone, pabandykite šitą.

3. Rekomenduoju – unikalus komponentai - rutuliukai Gizmos (2-4, 30-60min) – paprastas variklio kūrimo tipo žaidimas su rutuliukais. Rutuliukai, tikrai atkreips visų dėmesį į žaidimą. Žaidimas prasideda lėtai, bet gale atrodo, kad gali kalnus nuversti.

2. Onitama {2} (2, 5-20min) – tik dviem žaidėjams skirtas žaidimas, sakyčiau paprastesni šachmatai. Ėjimo kortelių deriniai kiekvieną partiją paverčia unikalia patirtimi. Tiesa, aš nusipirkau papildymą šitam žaidimui.

1. Rekomenduoju – žaidimas šešiems Condottiere {14} (4-6, 45min) – tai unikalus savo mechanika, blefavimo žaidimas. Kuo daugiau žmonių, tuo smagiau jį žaisti. Jam turbūt reikia tinkamos kompanijos, bet, kai tokie žmonės susirenka, žaidimas blizga.

Ankstesniais metais tope dominuodavo trumpi ir greiti žaidimai, nes juos lengva sužaisti, bet dėl šių metų aplinkybių daugelio būtent tokių žaidimų apskritai nežaidžiau. Taip pat nežaidžiau žaidimų, kurie smagiausi su didelėmis grupėmis. Kaip ir praėjusiais metais, tope yra gana daug naujų žaidimų. Tikiuosi šis topas padės jums formuoti savo stalo žaidimų kolekciją.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)