Geriausi stalo žaidimai 2022

Kiekvienais metais tikiuosi, kad sekantys metai bus ženkliai geresni nei praėję ir kiekvienų metų gale sudarinėdamas žaidimų top, padariau išvadą, kad metai nebuvo tokie geri kaip tikėjausi. Kai pradėjau žaisti, ieškodavau žaidimų tinkamų 4-6 žaidėjams, tačiau paskutiniu metu dėl įvairių priežasčių geriausias žaidėjų skaičius man pasidarė 2-3. Taigi, pakalbėkime apie praėjusius metus.

Statistika

Nuo statistikos sekimo pradžios žaidžiau 73 (praėjusiais metais 53) skirtingus žaidimus. Šiais metais žaidžiau iš viso 41 (praėjusiais metais 37) skirtingus žaidimus, iš jų 20 (praėjusiais metais 23) pirmą kartą (Pastaba: į sąrašą pateko Power grid, kuris nėra naujas).

Daugiausiai žaidimų turiu išleistų 2019 metais net 9, 2018 - 7. Praėjusiais metais išleistų žaidimų turiu – 5, o šiais – 2. Seniausias žaidimas mano kolekcijoje yra sukurtas 1994 metais - 6-ima.

Pagal žaidėjų skaičių, net 20 žaidimų yra geriausi su 4 žmonėmis, 15 – 2.

Didžiausias kiekis žaidimų patenka į 2.00 – 2.49 sudėtingumo rėžį t. y. nesudėtingi žaidimai, tokių žaidimų mano kolekcijoje yra net 20. Net 21 žaidimas mano kolekcijoje yra iš „kortų žaidimai“ kategorijos, 15 – ekonominiai.

Taip pat norėčiau atkreipti dėmesį, į keletą tekstų, kuriuos parašiau šiais metais: Stalo žaidimai, kuriuos galima sužaisti per 15 minučių, Penkiolika stalo žaidimų dviem žaidėjams, Mano pirmasis stalo žaidimas

Žaidimai, kuriuos atidaviau

MicroMacro: Crime city – tai yra žaidimas, kuris yra žaidžiamas vieną kartą. Jis turi šešiolika misijų ir, kai baigei, vargu ar žaisi antrą kartą, todėl nieko keisto, kad jį atidaviau. Šis žaidimas galėjo patekti į mano praėjusių metų top maždaug apie 15 vietą, bet nenorėjau į top įtraukti žaidimo, kurio niekada daugiau nežaisiu.

MicroMacro: Crime City – Full House – yra antroji MicroMacro: Crime city žaidimo dalis, todėl galioja viskas ką pasakiau anksčiau. PS. Jau galima įsigyti ir trečią žaidimo dalį.

Crypt – tai labai paprastas žaidimas: risk kauliukus ir kolekcionuok kortas. Man visuomet įdomu pabandyti naujus žaidimus, bet paprasti žaidimai mano kolekcijoje nelieka, per daug konkurencijos dėl ribotos erdvės.

Friday – tai Friedemann Friese žaidimas vienam. Aš nesu solo žaidėjas, bet labai norėjau pabandyti kokia tai patirtis. Šį žaidimą sužaidžiau apie 20 kartų (per metus tai labai daug kaip vienam žaidimui), bet galiausiai nusprendžiau, kad šita patirtis yra ne man.

Lockup: A Roll Player Tale – tai yra įdarbinimo žaidimas su labai daug taisyklių. Žaidimas turi įdomių idėjų, bet, mano nuomone, žaidimas turėtų būti geriau išdirbtas ir kai kurios perteklinės taisyklės pašalintos. Kita vertus, šis žaidimas labai patiko mano draugams.

Cubitos – visi apžvalgininkai gyrė šitą žaidimą ir aš galvojau, kad jis bus įdomus, bet šis žaidimas nepatiko nei vienam žmogui, kuriam jį pristačiau. Jeigu mano kompanija nenori žaisti žaidimo, tai jis neliks mano kolekcijoje, nepriklausomai nuo to ką aš manau apie žaidimą.

My Farm Shop - aš ieškau žaidimo geresnio nei Space Base. Jeigu jis daro kažką panašaus, bet nėra geresnis, jam nėra vietos mano kolekcijoje.

Žaidimai, kuriuos žaidžiau

Riff Raff – yra pusiausvyros dėliojimo žaidimas. Tai yra žaidimas, kurį gerai žaisti su vaikais arba prie tinkamos kompanijos (pavyzdžiui išgėrus du alaus (nealkoholinio)). Rekomenduoju pabandyti, bet mano kolekcijoje jo artimiausiu metu nebus.

Dinosaur Island - nemėgstu žaidimų, kuriems pasiruošimas užtrunka ilgai. Tai yra žaidimas su daug taisyklių, bet nesakyčiau, kad tai yra sudėtingas žaidimas. Jeigu kas nors pasiūlytų, neatsisakyčiau žaisti, bet nemanau, kad jis vertas vietos mano kolekcijoje.

Top

Noriu perspėti, kad mano topas sudarytas labai subjektyviai: iš žaidimų, kuriuos aš žaidžiau, o ne žaidimų, kurie buvo išleisti 2022 metais. Sudaryti top iš žaidimų, kurie buvo išleisti 2022 būtų šiek tiek problematiška, nes kai kurių 2021 metais išleistų žaidimų neįmanoma įsigyti Lietuvoje, galbūt bus įmanoma kitais metais…

Į topą negali patekti žaidimai, kurių: 1) nežaidžiau šiais metais; 2) žaidžiau šiais metais, bet atidaviau; 3) žaidžiau šiais metais, bet jie nėra aprašyti svetainėje.

Kai kurie žaidimai tope bus pažymėti kaip rekomenduojami. Rekomendacijos tikslas yra atkreipti jūsų dėmesį, todėl jinai negali būti tokia pati kaip praėjusiais metais. Taip, rekomenduojamas žaidimas nebūtinai yra pats geriausias ar pats mėgstamiausias, bet jeigu jis pateko į top, jis yra pakankamai geras.

Prieš pradedant top, dar norėčiau paminėti, jog iš praėjusių metų nepateko: Ticket to Ride: London, Love letter, Wingspan, Thrive, 1987 Channel Tunnel, Fine Sand, Kashgar: Merchants of the Silk Road, Condottiere.

Taip pat nepateko jau mano aukščiau minėtas Crypt, kurį atidaviau.

Prieš žvelgiant į topą, dar keletas komentarų. Pirmiausiai einantis skaičius nurodo vietą tope. Skliautuose {vieta praėjusių metų tope}, jeigu žaidimas į jį pateko. Šiais metais įvyko dalykas, kad žaidimas, kurio nebuvo tope praėjusiais metais, bet buvo tope ankstesniais – sugrįžo. Tokiu atveju {metai, kuriuose buvo tope – vieta}. Skliautuose (mano rekomenduojamas žaidėjų skaičius, tikėtinas vienos partijos žaidimo laikas), mano rekomenduojami skaičiai yra iš mano patirties, todėl jie gali skirtis nuo oficialių skaičių.

20. Mint Works (3-4, 20min.) – tai yra mažiausias žaidimas šitame tope. Jis toks mažas, kad tilptų į kelnių kišenę. Kadangi mažas, jame nėra daug žaidimo, bet kartais smagu pažaisti ir filerius.

19. Draftosaurus (3-5, 15min.) - tai žaidimas, kurio tema yra sukurti dinozaurų zoologijos sodą. Tiesa pasakius, žaidimas nėra labai tematiškas, bet kadangi žaidžiasi labai greitai tai nėra problema.

18. San Juan (3, 60min.) - tai mažasis Puerto Rico brolis. Žaidimas išlaiko idėją, kad žaidėjas, kuris pasirenką rolę, gauna privalumą, bet viskas žaidime atliekama su kortomis, kas daro žaidimą paprastesniu ir greitesniu.

17. Rekomenduoju – kelionėms. Quoridor {2020 - 17} (2, 15min.) - tai man yra geriausias kelioninis žaidimas dviem žaidėjams: jis neužima daug vietos, tačiau jame yra daug strategijos, todėl kiekviena partija gali būti naujas iššūkis.

16. Power grid {16} (3-6, 150min.) – nors žaidimas yra sudėtingas, tačiau manau, kad tai vienas iš geresnių žaidimų pradedantiesiems. Jis turi smagią aukciono mechaniką, bet jame reikia atlikti daug matematinių skaičiavimų. Tai yra klasika – žaidimas, kurį visuomet bus galima rasti parduotuvėse.

15. Prêt-à-Porter {15} (2-4, 120+min.) - tai yra labiausiai tematiškas žaidimas mano kolekcijoje. Kokia tema? Madų demonstravimas. Nors tema tikrai originali, deja, žaidimas yra labai sudėtingas. Nemėgstate skaičiuoti? Apeikite šitą žaidimą iš toli, jis neatleidžia klaidų. Vis dėl to didžiausiu žaidimo trūkumu laikyčiau jo trukmę: valanda žaidėjui.

14. Carcassonne {10} (2-5, 45min) – Šis žaidimas labiausiai tinkamas pradedantiesiems, nes yra lengvai prieinamas, kitaip sakant, jį galima rasti beveik bet kurioje parduotuvėje. Jis taip pat yra vienas iš paprasčiausių šitame sąraše ir puikiai žaidžiasi nepriklausomai nuo žaidėjų skaičiaus. Žaidimas turi milijoną praplėtimų/papildymų, tačiau kažkodėl man niekada nekilo noras nei vieno iš jų pirkti. Žaidimas yra geras toks koks yra.

13. Ginkgopolis (2, 60min) – Aš paprastai nemėgstu žaidimų, kuriuose sėkmės įtaka rezultatui labai didelė, tačiau šis žaidimas vis tiek sugebėjo patekti į mano top. Žaidime reikia kurti miestą, tai daroma panašiai kaip Carcassonne – dėliojant korteles, skirtumas tas, kad jas galima dėti ne tik į plotį, bet ir į aukštį. Kuo aukščiau sugebėsite pastatyti, tuo daugiau taškų vertas jūsų rajonas, bet į plotį statyti yra lengviau nei į aukštį.

12. Rekomenduoju – greitas žaidimas. Point salad {12} (2-6, 20min) – Greitas, labai paprastas kortų žaidimas, puikiai tinkamas bet kokiam skaičiui žaidėjų. Kaip galbūt spėjate iš pavadinimo, žaidime reikia rinkti daržoves ir gauti už jas taškus.

11. Ticket to Ride: Europe {11} (4, 60min.) – tai žaidimas, kuris pradėjo mano kolekciją. Jis yra prieinamas pradedantiesiems žaidėjams: nesudėtingas ir išleistas lietuvių kalba. Žaidimo idėja labai paprasta: reikia nutiesti traukinių maršrutus tarp įvairių Europos miestų. Šalutinis žaidimo poveikis – išmoksite šiek tiek geografijos. Aš taip pat nusipirkau keletą papildomų žemėlapių.

10. Rekomenduoju – pradedantiesiems. Century: Golem edition {2020 - 7} (3-5, 45min) – šis žaidimas yra gan paprastas ir puikiai tinka pradedantiesiems. Žaidime yra tik keturi galimi veiksmai: pirkti kortą, žaisti kortą, pirkti golemą ir ilsėtis. Nei vienas veiksmas neturėtų užtrukti ilgai, todėl net ir su 5 žaidėjais žaidimas žaidžiasi labai greitai. Aš manau, kad Golem edition yra gražesnė nei originalas Century: Spice road.

9. Paperback {6} (2-5, 60min) – žodžių žaidimas lavinantis jūsų anglų kalbos žodyną. Problema, kad nėra daug lietuvių, su kuriais galėčiau žaisti šitą žaidimą.

8. Space Base {5} (2-3, 45min) – risk kauliukus tam, kad užkariautum kosmosą. Žaidimo principai yra labai paprasti, tačiau yra keletas smegenis laužiančių taisyklių dėl ko negaliu rekomenduoti šito žaidimo pradedantiesiems.

7. Istanbul {7} (2-5, 60min) – unikalus mechanikos prasme su labai nuobodžia tema – prekyba. Kadangi, žemėlapis susideda iš atsitiktinai išmaišytų 16 kortelių, kiekviena partija yra vis kitokia, viena gali būti labai lengva, kita – labai sunki. Labai gerai žaidžiasi su įvairiu žaidėjų skaičiumi.

6. Cacao {4} (2-4, 45min) – Šis žaidimas turi įdomią mechaniką – darbininkai yra nupiešti ant kortelių. Pagal idėją jis panašus į Carcassonne, taigi, jeigu patiko Carcassonne, pabandykite šitą.

5. Gizmos {3} (2-4, 30-60min) – paprastas variklio kūrimo tipo žaidimas su rutuliukais. Rutuliukai, tikrai atkreips visų dėmesį į žaidimą. Žaidimas prasideda lėtai, bet gale atrodo, kad gali kalnus nuversti. Šį žaidimą tikrai lengviau perprasti nei Wingspan.

4. Onitama {2} (2, 5-20min) – ilgai karaliavęs antroje vietoje, šiais metais deja, turėjo šiek tiek pasitraukti. Tai paprastesni šachmatai. Kiekviena partija yra lošiama su penkiomis atsitiktinėmis kortelėmis, kurios keičiasi tarp žaidėjų. Ėjimo kortelių deriniai kiekvieną partiją paverčia unikalia patirtimi. Žaidimo dėžutė yra vyno butelio formos, tai yra šiek tiek didesnė, nei aš norėčiau, bet nesukelia problemų transportavimui, jeigu reikia. Jeigu norite greito žaidimo dviem, įsigykite šitą – nesigailėsite. Tiesa, aš nusipirkau papildymą šitam žaidimui.

3. Vagrantsong (2-3, 70-180min) – aš turiu labai daug priekaištų šito žaidimo taisyklėms: jų per daug, jos painios, painiai parašytos, bet šis žaidimas yra labai smagus. Žaidimo esmė primušti vaiduoklį traukinyje (nelabai tematiška). Žaidimo komponentai atrodo įspūdingai, prabangiai. Tai yra komandinis žaidimas. Tai pirmasis ameritrash kategorijos žaidimas mano kolekcijoje.

2. Rekomenduoju – žaidimas dviem. YINSH (2, 15-60min) – aš nemėgstu, kai stalo žaidimai dviem užima daug vietos. Bet tai yra nerealiai smagus žaidimas dviem ir taisyklės gana paprastos: padėk tabletę, perkelk žiedą, apversk visas sutiktas tabletes pakeliui. Suprantu, kad reikia biški konteksto, bet tai yra pagrindinės žaidimo taisyklės. Kas pirmas surenka 3 kartus po 5 savo spalvos tabletes laimi. Jeigu kada nors teko žaisti Reversi/Othello, šis žaidimas yra labai panašus. Leiskite jus patikinti – šis žaidimas yra nerealiai smagus.

1. Rekomenduoju – supersudėtingas galvosūkis. Cooper Island (2-3, 90-180min) – tai yra optimizacijos galvosūkis. Tai yra labai sudėtingas žaidimas, todėl daugeliui iš jūsų bus per daug sudėtingas. Šis žaidimas atrodo gana įspūdingai ant stalo su salos žemėlapiu ir skirtingo aukščio salos reljefu. O taškų skaičiavimui naudojami laivai plaukantys apie salą. Aš galiu pasakyti daug gerų dalykų apie šitą žaidimą, bet šis žaidimas yra man, ne jums.

Anksčiau stengdavausi pirkti žaidimus, kurie smagiausi su 4 žaidėjais, bet šiais metais keturių ar didesnes grupes man sekėsi sunkiai surinkti, todėl daugelis žaidimų tope yra smagiausi dviem – trim žaidėjams. Tikiuosi šis topas padės jums formuoti savo stalo žaidimų kolekciją.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)